Czym są olejki do ciała?


Olejki do ciała to produkty do pielęgnacji skóry, które są ogólnie zalecane jako sposób na leczenie lub profilaktykę bardzo suchej skóry. Ich głównymi składnikami są zazwyczaj oleje pozyskiwane z naturalnych źródeł, takich jak nasiona owoców lub warzyw, które nadają produktowi gładką konsystencję. Inne popularne składniki aktywne to witamina E i kwasy tłuszczowe, które mają właściwości nawilżające.

Aby olejek do ciała był najskuteczniejszy, producenci zazwyczaj zalecają nakładanie produktu, gdy skóra użytkownika jest jeszcze wilgotna. Ponieważ olejek do ciała jest oczywiście na bazie oleju, podczas gdy inne balsamy do ciała to kremy na bazie wody, uważa się, że tworzy barierę na zewnątrz skóry. Bariera olejowa może pomóc w zatrzymaniu wody z prysznica lub wanny na skórze, dzięki czemu może wniknąć i zapewnić intensywne nawilżenie, a nie ścierać lub tylko lekko nawilżać górną warstwę skóry.

Zbyt gorąca woda może usunąć resztki wilgoci z suchej skóry, dlatego przed nałożeniem olejku do ciała zaleca się wzięcie letniego prysznica lub kąpieli. Następnie zazwyczaj trzeba delikatnie osuszyć skórę, aż będzie wilgotna bez całkowitego wysuszenia. Jeśli skóra jest zbyt mokra, produkt może się od razu zsunąć i nigdy nie wnikać w skórę. I odwrotnie, brak wody na skórze później zwykle uniemożliwia olejowi zatrzymanie wilgoci na skórze. Osoby, które czują, że potrzebują dodatkowego nawilżenia, mogą również nakładać olejek na swoje ciało pod prysznicem lub dodawać go do kąpieli, aby dodatkowo pokryć skórę.

Używanie olejku do ciała jako formy nawilżacza jest generalnie zalecane tylko dla osób o wyjątkowo łuszczącej się, napiętej lub szorstkiej skórze. Tego typu problemy skórne mogą nie reagować dobrze na lżejsze produkty nawilżające na bazie wody, ponieważ mogą nie być wystarczająco silne, aby w pełni nasycić suchość skóry. Osobom o normalnej lub tłustej skórze zazwyczaj nie zaleca się stosowania produktu, ponieważ jego ciężka konsystencja może sprawić, że ich skóra będzie nadmiernie tłusta, a nie tylko gładka. Olejek może również zatykać pory skóry i powodować u niektórych osób pryszcze, nawet jeśli nie mają one skłonności do trądziku.