Dentysta i protetyk- czy to to samo?


Dentysta to zawód, o którym słyszał każdy z nas. Wszyscy choćby raz w życiu odwiedzili gabinet stomatologiczny. Jednak wielu z nas spotkało się również lub osobiście odwiedzało gabinet protetyczny. W związku z tym, czy dentysta i protetyk to ten sam zawód czy też różnią się pewnymi cechami?
Tak więc, dentysta to osoba, której zadaniem jest badanie stanu zdrowia naszych zębów i jamy ustnej. Rozpoznaje on istniejące już choroby, leczy je i zapobiega powstawaniu lub nawrotom stanów chorobowych. Z kolei protetyk jest lekarzem zajmującym się likwidacją braków w uzębieniu. Protetyka stomatologiczna odtwarza i odbudowuje braki poprzez stosowanie mostków, koron czy protez. Niezależnie od liczby ubytków, protetyk jest w stanie odbudować piękny uśmiech.
Mimo, iż obydwa zawody pozornie zajmują się inną strefą naszego komfortu, to jednak łączy je niewątpliwie dużo. Mianowicie, każdy protetyk jest dentystą. Wszyscy kończą studia stomatologiczne. Natomiast protetyka Poznań to już dodatkowa specjalizacja ukończona w trakcie studiów lub też wykonany po nich kurs kierunkowy.
Podsumowując, protetyka stomatologiczna i stomatologia, mimo, iż na pozór stanowią oddzielne zawody, łączą się zazwyczaj w jednym gabinecie dentystycznym. Obecnie, większość stomatologów posiada obydwie specjalizacje.